Készítsd el saját Hollóházi Porcelánodat! Tipp hétvégre
A minap a Hollóházi Porcelánmúzeumban és Manufaktúrában jártunk, amit nyugodtan nevezhetnénk Borsod-Abaúj-Zemplén megye kincsének is, ahol lehetőséget adtak, hogy mi is kibontakoztassuk tehetségünket. Nézzétek meg, hogyan sikerült. Sok-sok képpel jövünk!
Közvetlenül a Porcelánmanufaktúra mellett található múzeumban és alkotócentrumban meglepően szívélyes fogadtatásban volt részünk. Az idegenvezetés során megtudtuk, hogy az addig még lakatlan Hollóháza-pusztán 1777-ben üveghutát alapítottak, így az üveggyártás ősi módszerét alkalmazva hamarosan egy élettel teli – a Károlyi család fennhatósága alá tartozó - település körvonala rajzolódott ki.
A környéken egyébként több helyen folytattak üvegműves tevékenységet, innen ered több borsodi település neve: Újhuta, Hármashuta, Nagyhuta…
Nagy változás következett be Hollóháza életében, amikor is az 1820-as években a környéken aranyat keresve, kaolint találtak. Majd alkalmazkodva az új helyzethez az üveghutákat átalakítva beindulhatott az ún. „kőedény” készítés, mai elnevezéssel a porcelángyártás.
A múzeumban átfogó képet kapunk a kezdeti gyártásból származó termékektől egészen a Szász Endre által fémjelzett korszakon át a legújabb modernkori trendekig.
Ha szereted a csodás helyeket, akkor látogass el a Világszép.hu YouTube-ra, utazz velünk és kérlek iratkozz fel a csatornára ITT 💚
Óriási élmény, hogy aki szeretné, az elkészítheti saját Hollóházi Porcelánját, melyet a festés végeztével a gyárban kiégetnek, majd a kész „műalkotás” átvehető a lakóhelyhez legközelebbi Hollóházi Márkaboltban.
Érdemes élni a lehetőséggel, mert ennek költsége igen minimális: 500-600 Ft-ért tetszőlegesen kiválaszthatjuk azt amire festeni szeretnénk (pl.: csésze, tányér, állatfigura). Majd másik 500 Ft-ért ki is égetik azt számunkra, telefonon pedig értesítenek, ha átvehető a kész munka (képek lent).
A festés közben megtapasztaljuk, hogy milyen nehéz munkáról van szó és még inkább értékeljük a porcelánfestők fáradtságos és cseppet sem veszélytelen munkáját.
Korábban ugyanis előfordult, hogy a tökéletes pont megalkotása céljából a festők az ecsetet a szájukba vették és a nyelvük segítségével formázták meg azt. Ennek sajnálatos következményei lettek, mert nagyon sokan szájüregi rákot, gégerákot kaptak. Ma ez már szigorúan tilos a dolgozók számára.
A hölgyek számára egy nagyon jó hírrel tudunk szolgálni! Ugyanis a Porcelánmanufaktúrában keletkezett selejt megvásárolható a múzeum boltjában. A selejt elnevezés nem igazán felel meg a valóságnak, mert laikus szem nem képes felfedezni a hibát a porcelánon. Így mindenki számára elérhető – tényleg nagyon olcsón – a kis minőségi hibás, de mégiscsak Hollóházi Porcelánok (ellentétben, a Herendi Porcelánnal, ahol sajnos a picit hibás termékek is kötelezően megsemmisítésre kerülnek).
Tipp! Ha már Hollóházán járunk, nem szabad kihagyni Füzérredványon, a Károlyi-kastély meglátogatását. Itt is profi idegenvezető vár bennünket.
Iratkozz fel YouTube csatornára: Világszép.hu
A Porcelánmúzeum és Alkotócentrum nyitva tartása:
Hétfő: zárva
Kedd-Péntek: 9.30-16.30
Szombat: 9.30-16.30
Vasárnap: 10.00-14.00
Ünnepnapokon, így most május 1-én is: 10.00-14.00
Festésre pedig - a múzeum nyitva tartási idejében - mindig van lehetőség.
A Porcelánmanufaktúra, tehát maga a gyár hétvégén nem látogatható, csak hétköznap, keddtől-péntekig 10.00-12.30 óráig.
A híres Szász Endre kollekció a Cyrano de Bergerac motívummal:
Régi korok lenyomata:
Ilyen sok forma közül választhatunk, ha porcelánt szertnénk festeni:
A művészkedés:
A már kiégetett "mesterműveink":
Ez a tányér "csak" egy tanuló vizsgamunkája. Látható, hogy nagyon nagy a követelmény: